Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

WHO definiuje zdrowie psychiczne jako stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka rozumie swoje możliwości, radzi sobie z normalnymi stresami życia, pracuje wydajnie i może przyczyniać się do swojej społeczności. W tej definicji zdrowie psychiczne nie jest tylko brakiem zaburzeń, ale obejmuje także aspekty emocjonalne, psychiczne i społeczne
Dbając o zdrowie psychiczne, warto stosować różne podejścia i techniki, dostosowując je do swoich potrzeb. Regularne praktykowanie zdrowych nawyków może znacząco wpłynąć na samopoczucie i jakość życia. Uczenie się zdrowych nawyków jest również ważna w procesie wychodzenia z uzależnienia. 
Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?
1.Uśmiechaj się

Śmiejąc się działamy prozdrowotnie na swój organizm. Jesteśmy bardziej odporni na choroby. Ale to nie wszystko! Śmiejąc się wdychamy o litr powietrza więcej. Mózg jest bardziej dotleniony, poprawia się nasza koncentracja oraz refleks. Co więcej, śmiech pobudza mózg do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Te z kolei wywołują dobre samopoczucie, tłumią ból oraz uczucie drętwienia.

2.Ćwicz ,ruszaj się,uprawiaj sport,który lubisz

Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny,czyli hormony szczęścia, które poprawiają nastrój. Regularna aktywność, nawet SPACER, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

3.Zdrowo się odżywiaj 

Zrównoważona dieta, bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i zdrowe tłuszcze, wpływa na samopoczucie. Niektóre składniki odżywcze, takie jak kwasy omega-3, mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

4.Zadbaj o swój sen

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb biologicznych, ponieważ pozwala nam zregenerować się i wypocząć. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego zdrowia ważne jednak jest nie tylko aby regularnie spać, ale przede wszystkim się wysypiać. Jakość snu wpływa bowiemna nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Zaburzenia snu lub jego całkowity brak mogą doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń emocjonalnych i poznawczych.

5.Znajdź czas na wypoczynek i hobby 

Relaksacja pomaga nam zmniejszyć niepokój, dzięki czemu możemy bardziej skupić się na tym, co musimy zrobić. Spokojny stan umysłu faktycznie hamuje wysokoczęstotliwościowe, nadaktywne fale mózgowe, które utrudniają jasne myślenie. Znajdowanie czasu na ulubione zajęcia, które sprawiają radość, pomaga w relaksacji i poprawia samopoczucie.

6.Dbaj o relacje przyjacielskie i rodzinne

Człowiek jako istota społeczna potrzebuje innych ludzi w swoim życiu .Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

7.Wyznaczaj sobie cele i dąż do ich realizacji

Wyznaczanie sobie osiągalnych celów i planowanie kroków do ich realizacji może dać poczucie spełnienia i satysfakcji.

8.Ucz się i zdobywaj nowe doświadczenia 

Znając punkt, do którego dążymy, wyznaczamy sobie konkretną drogę, którą chcemy podążać w życiu. Konkretne cele skutecznie motywują ludzi do działania, budują poczucie bezpieczeństwa, nadają głębszy sens czynnościom, które wykonujemy codziennie. Cel jest początkiem sukcesu, dlatego stawianie i pokonywanie codziennych, prostych wyzwań sprawia, że czujemy satysfakcję, a w konsekwencji doprowadza to do osiągnięcia większego, długoterminowego sukcesu. Poczucie spełnienia i osiągnięciacelu, do którego dążyliśmy, korzystnie wpływa na naszą samoocenę, poczucie własnej wartości i stan psychiczny.

9.Unikaj substancji szkodliwych

Alkohol, nikotyna i inne substancje psychoaktywne mają bardzo szkodliwy wpływ na organizm człowieka, również na naszą kondycję psychiczną, nadużywanie środków psychoaktywnych prowadzi do uzależnienia . A uzależnienie jest niczym innym jak chorobą naszych emocji. Dbaj o swoje ciało i duszę.

10.Ucz się dostrzegać i wyrażać swoje emocje i potrzeby

Emocje dostarczają nam informacji o nas samych, np. o naszych potrzebach. Alarmują nas o tym, że dzieje się coś, co nam nie służy (kiedy czujemy np. złość lub lęk). Motywują wówczas do działania lub zaniechania dotychczasowej aktywności.Umiejętność zaspokajania potrzeb natomast jest jednym z kluczowych czynników osiągania przez nas dobrostanu. Wspiera również nasze zdrowie psychiczne.

11. Szukaj pomocy, jeśli masz z czymś trudności

Jeśli doświadczasz trudności, które są dla Ciebie przytłaczające, nie wahaj się szukać pomocy u terapeuty, psychologa czy innego specjalisty.