Alkohol etylowy ,czyli etanol jest głównym składnikiem napojów alkoholowych : wino , wódka, piwo. Ponadto jest to substancja psychoaktywna , która wpływa na centralny układ nerwowy i wywołuje w nim zmiany. Poziom wywołanej zmiany w dużej mierze zależny jest od poziomu stężenia alkoholu we krwi .
Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia.
Szkody zdrowotne wywołane alkoholem są najczęściej proporcjonalne do ilości wypijanego alkoholu łącznie (nie tylko jednorazowo) oraz do poziomu jego stężenia we krwi.
Próg podwyższonego ryzyka to 0,55‰.
Stężenie alkoholu we krwi zależy od wielu czynników:
1.Ilości spożytego alkoholu.
2.Czasu:(alkohol jest metabolizowany przez organizm w czasie; średnio organizm przetwarza około 0,1‰ na godzinę).
3.Wagi ciała
4.Płci (kobiety zwykle mają wyższe stężenie alkoholu niż mężczyźni przy tej samej ilości spożycia, ze względu na różnice w metabolizmie).
5.Spożycia pokarmu: ( jedzenie przed lub podczas picia może spowolnić wchłanianie alkoholu).
6.Wieku.
7.Od tempa picia
8.Rodzaju napoju alkoholowego
9.Indywidualnych predospozycji (stanu zdrowia, szybkości metabolizowania itp.)
Wpływ stężenia alkoholu we krwi na organizm
od 0,2 ‰ do 0,5 ‰.
Nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia
od 0,5 ‰ do 0,7 ‰.
Zaburzenia sprawności ruchowej (niezauważalne osłabienie refleksu, nadmierna pobudliwość i gadatliwość, a także obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, które często prowadzą do fałszywej oceny sytuacji
od 0,7‰ do 2 ‰.
Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej (błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków itp.) pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, obniżona tolerancja, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.
od 2‰ do 3 ‰.
Zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa), wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi, wzmożona senność,obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań
Od 3‰ do 4 ‰.
Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki. Powyżej 4 promili stan zagrożenia życia – głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol.
Alkohol jako substancja tłumiąca
Alkohol jest depresantem, czyli działa na organizm depresyjnie, wpływa na centralny układ nerwowy ,spowalniając przy tym jego niektóre funkcje . Alkohol zwiększa aktywność GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), który jest neurotransmiterem hamującym. To powoduje uczucie relaksu i uspokojenia, ale może także prowadzić do spowolnienia reakcji i zaburzeń koordynacji.Początkowo alkohol zwiększa poziom dopaminy, co może prowadzić do euforii. Jednak z czasem i przy dużym spożyciu, może to prowadzić do obniżenia nastroju i stanów depresyjnych.
Akohol u kobiet
Alkohol ma tendencję do wywoływania silniejszych efektów u kobiet niż u mężczyzn, co jest wynikiem kilku czynników:
Waga ciała: Kobiety zazwyczaj mają mniejszą masę ciała i więcej tkanki tłuszczowej w porównaniu do mężczyzn, co oznacza, że alkohol może być skoncentrowany w ich organizmach w wyższych stężeniach.
Kobiety mają zwykle niższy poziom dehydrogenazy alkoholowej (enzymu, który metabolizuje alkohol), co może prowadzić do dłuższego czasu przetwarzania alkoholu w organizmie.
Hormony mogą wpływać na to, jak alkohol jest metabolizowany. Na przykład, w fazie cyklu menstruacyjnego, zmiany hormonalne mogą zwiększać wrażliwość na działanie alkoholu.
Kobiety są bardziej narażone na rozwój problemów zdrowotnych związanych z alkoholem, takich jak choroby wątroby, choroby serca i zaburzenia psychiczne, nawet przy niższym poziomie spożycia alkoholu w porównaniu do mężczyzn.
Kobiety mogą szybciej rozwijać uzależnienie od alkoholu w porównaniu do mężczyzn.
Alkohol jako substancja toksyczna
Alkohol jest substancją toksyczną ,ma silny i bardzo szkodliwy wpływ na niemal wsyzstkie tkanki i narządy organizmu ludzkiego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia.
Większe ryzyko niesie za sobą tylko palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 200 rodzajów chorób i urazów ma udokumentowany związek ze spożywaniem alkoholu Nie ma pojęcia zerowego ryzyka spożywania alkoholu zatem nie mówimy o piciu „bezpiecznym”
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda dawka alkohou jest trucizną.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała alkohol jako czynnik rakotwórczy.
Wzory używania alkoholu wg WHO
abstynencja
picie o niskim ryzyku szkód
picie ryzykowne
picie szkodliwe
uzależnienie od alkoholu
Osób pijących szkodliwie jest ok 4 razy więcej niż osób uzależnionych. Pijących szkodliwie jest ponad 2,5mln ludzi, natomiast osób uzależnionych jest ponad 600tys.
Co piąty mężczyzna w Polsce nadużywa alkoholu ,czyli pije szkodliwie lub jest od niego uzależniony.